USA zerwało porozumienie nuklearne z Iranem. Sankcje uderzą w UE

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił, że wycofuje USA z porozumienia nuklearnego z Teheranem, a „potężne sankcje” wobec Iranu wchodzą w życie.

W ostatnich tygodniach przedstawiciele władz Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec starali się odwieść prezydenta USA od planu wycofania USA z układu nuklearnego.

Celem zawartej w lipcu 2015 roku umowy między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy) a Iranem było ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji.

Z niepokojem obserwuję przechył polskiego rządu w stronę działań prezydenta Trumpa na niekorzyść Unii Europejskiej, która chce utrzymania tego porozumienia i zabezpieczenia interesów firm działających na terenie Iranu. Sankcje nałożone na ten kraj ugodzą w gospodarki krajów działających na terenie Iranu. Skierowałem w tej sprawie pismo do Ministra Spraw Zagranicznych.

Więcej na https://www.salon24.pl/newsroom/864877,trump-zerwal-porozumienie-nuklearne-z-iranem-rowhani-to-wojna-psychologiczna