Ustawa o zmianie ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej przyjęta

Senat przegłosował dziś ustawę o zmianie ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych, niestety bez poprawki złożonej przez PO. Transmisja z dyskusji nad ustawą jest dostępna na http://av8.senat.pl/9Sen475 (od ok. 2 godz. 45 min., punkt 10).

Ustawa dotyczy zwiększenia poziomu finansowania wydatków obronnych do wysokości 2% PKB- wg metodologii NATO oraz zwiększenia wydatków obronnych do 2,5% PKB w 2030 r.; podwyższenia z 25% do 33% ustanowionego obecnie progu procentowego w zakresie wysokości możliwych do udzielania zaliczek na poczet wykonania zamówień, których przedmiotem jest sprzęt wojskowy.

Podczas dzisiejszego posiedzenia Senatu miałem okazję złożyć w imieniu Komisji Obrony Narodowej sprawozdanie nt. tej ustawy.

Poprawkę do ustawy zgłosił m.in. senator PO Sławomir Rybicki (jest ona dostępna na http://www.senat.gov.pl/…/sen…/posiedzenia/tematy,492,1.html). Chodziło o usunięcie przepisu określającego limit liczby stanowisk dla żołnierzy zawodowych. Dziś Senat poprawkę odrzucił. Transmisja głosowania http://av8.senat.pl/9Sen476. Wyniki głosowania są zamieszczone na http://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/przebieg,492,2,glosowania.html.

Na stronie http://av8.senat.pl/9KON391 znajdziecie retransmisję przedwczorajszego posiedzenia Komisji Obrony Narodowej w tej sprawie. Zwracałem wtedy m.in. uwagę, że najlepiej bronić nasz kraj będzie armia zawodowa i 100 tys. NSR, a nie jednostki paramilitarne. Wojska Obrony Terytorialnej w ogóle nie powinny istnieć. Pytałem też o wysokość zaliczek za sprzęt przekazywanych polskim i amerykańskim firmom.Wskazałem na dziwną praktykę stosowaną w obecnie wojsku a rodem z PRL, gdy porucznik pełnił funkcję dowódcy.

fot. Michał Józefaciuk